نور در عکاسی

نور در عکاسی

197  تعداد بازدید

نور را در آغوش بگیر و تحسینش کن و دوستش بدار

نور در عکاسی

جورج ایستمن، بنیان‌گذار کُداک: "نور را در آغوش بگیر و تحسینش کن و دوستش بدار؛ اما مهم‌تر از همه، نور را به‌خاطر تمام ارزش‌هایت بشناس تا یکی از ابزارهای مهم دنیای عکاسی را دردست داشته باشی."

 

نور جوهره و ماده‌ی اولیه‌ی عکاسی است و جایی که نور نباشد، عکسی هم در کار نخواهد بود. البته همه‌ی ما از اولین لحظات چشم‌گشودن به این دنیا با مفهوم نور آشنا شده‌ایم؛ اما این آشنایی، نوعی آشنایی ناخودآگاه بوده است و چنین چیزی دردی از عکاسی دوا نخواهد کرد. برای اینکه عکاسی خلاق باشید، نور را آگاهانه ببینید و به آن فکر کنید و کنش‌وواکنش‌های آن را همواره درنظر داشته باشید.

 

نگاه دقیق و آگاهانه کمک می‌کند نور را بفهمید و آن‌ را به‌رسمیت بشناسید. اگر چنین نگاهی با آگاهی از ویژگی‌ها و تونایی‌های دوربینتان نیز ترکیب شود، کار تمام است؛ چراکه خواهید توانست حتی بدون دردست‌داشتن دوربین نیز کادرها را در اطراف خود ببینید و آن‌ها را درک و انتخاب کنید و تصویری نهایی را متصور شوید که دوربین به شما تحویل خواهد داد.

 

این موضوع نیازمند کسب تجربه‌های فراوانی درباره‌ی دوربین و تنظیمات نوردهی آن است؛ پس وقتی در حال گشت‌و‌گذار و اکتشاف در دنیای نورها هستید، دوربینتان را در کیف یا محفظه‌اش تنها نگذارید.