مدیریت چشم مخاطب

مدیریت چشم مخاطب

253  تعداد بازدید

چگونه نشانه­‌های تصویری را سازماندهی کنیم

مدیریت چشم مخاطب

کتاب مدیریت چشم مخاطب: چگونه نشانه­‌های تصویری را سازماندهی کنیم

کتاب مدیریت چشم مخاطب: چگونه نشانه­‌های تصویری را سازماندهی کنیم تالیف: محمدحسین نیرومند می‌باشد.

اینکه چگونه این زبان ارتباطی بدون آموزش توسط انسان دریافت می­‌شود،‌ چیز عجیبی نیست؛ چرا که اطلاعاتی که توسط تصویر به آن‌ها انتقال می­‌یابد دقیقاً با توانایی سیستم دریافتی انسان­‌ها هماهنگ شده است. به عبارتی، پیام­‌ها آن­‌چنان در تصویر رمزگذاری می‌شوند که سامانه فیزیولوژیکی ادراکی انسان قادر به رمزگشایی و سپس فهم و دریافت آن­‌ها باشد.

ایده اولیه کتاب مدیریت چشم مخاطب‌: چگونه نشانه­‌های تصویری را سازماندهی کنیم، به سال 1373 بازمی­‌گردد که در یکی از شماره­‌های نشریه کیهان کاریکاتور مقاله­‌ای با عنوان ” زیبایی‌شناسی روایی” به چاپ رساندم. در آن مقاله به نقش فیزیولوژی چشم در دریافت بهتر محتوای یک اثر کاریکاتوری اشاره شده بود. با اینکه نزدیک به بیست سال از آن تاریخ می­‌گذرد، کتابی که بر‌اساس این موضوع بسیار مهم در عرصه هنرهای تجسمی تدوین یا ترجمه شده باشد، ندیده‌ام. با نگارش کتاب مدیریت چشم مخاطب سعی بر آن شد که به این موضوع پرداخته و علاقه­‌مندان در عرصه آموزش هنرهای تجسمی را به عرصه­‌های جدیدی رهنمون ساخت.

کتاب مدیریت چشم مخاطب: چگونه نشانه­‌‌های تصویری را سازماندهی کنیم به اصل تقارن،امتداد خوب، تراز کردن و برجسته‌نمایی، شبکیه یا قاب تصویر‌، خوانش تصاویر، ترکیب‌بندی روایی پرداخته است.

کتاب مدیریت چشم مخاطب: چگونه نشانه­‌‌های تصویری را سازماندهی کنیم توسط انتشارات فرهنگسرای میردشتی در اختیار علاقه‌مندان و هنرجویان قرار گرفته است.