نمایشگاه سالانه طعم عکس 4 (1397) برگزار شد

نمایشگاه سالانه طعم عکس 4 (1397) برگزار شد

نمایشگاه گروهی عکاسی تبلیغاتی مفهومی با موضوع پسته، به کیوریتوری آقای یداله ولی زاده و خانم الهه مقدم، و با همکاری آموزشگاه مرداد در خانه هنرمندان، روز یکشنبه 25 آذرماه 1397 در خانه هنرمندان افتتاح شد و تا 30 آذرماه ادامه داشت. این نمایشگاه بر پایه عکاسی مفهومی تبلیغاتی برگزار شد و در ادامه نمایشگاه های طعم عکس در سه سال گذشته بود

-

هنرمندان شرکت کننده: مرتضی آسایش، سلما احمدی، مهدیس اردوخانی، الهه اقبالی، حمیدرضا امیدبخش، عباس براتی، البرز پارسی گهر، الناز تعصب، نیما توحیدی مقدم، آزاده جعفری، سیاوش جهانبین، مهری جهانی آباد، حمیده حسینی پور، مجتبی خسروی الحسینی، عاطفه دارعلی، مهسا داوطلب محمودی، جعفر رستگارجم، حمیدرضا سبزه علی، آلاله سلیمانی، سیمین شاه مرادی، نجمه شفرئی، شیما شیخوند، امیر شیرازیان، ساناز طبیب خویی، آزاده ظریفی، آرش عرفانی، مریم عزیزیان، سمانه علیپور، حامد فخاران، مهدی کاشی زاد، فاطمه مرزدشتی، محسن محمدی دلچه، مرتضی محمودی، مریم میردامادی، مرجان نسیج، شهرراد نصیری اصل، هاله نوری، مهناز نیازی، حسن نیشکری، هدی هادیان و شهروز یاراحمدی  آثار خود را به این نمایشگاه ارائه داده‌اند

-

در این نمایشگاه نیز مانند طعم عکس 3، هر روز (به غیر از افتتاحیه و اختتامیه) نشست های تخصصی عکاسی برگزار شد که عکاسان تبلیغاتی در مورد کارهای خود و تجربیاتشان در زمینه های مختلف صحبت نمودند

-

استیتمنت نمایشگاه:

"ساده‌ترین قانونی که من دررابطه ‌با عکاسی تبلیغاتی می‌دانم گرفتن عکسی است، که داستانی را روایت می‌کند. درنتیجه، «کسی‌که با سرعت از مقابل آن رد می‌شود می تواند آن را دریابد». به‌عبارتِ‌ دیگر، باید در یک نگاه داستان را بگوید و آن‌ را طوری با قدرت بیان کند که اثرگذار باشد"

ال. جی. راس، عکاس، ۱۹۲۰

 

آنچه که در سال ١٩٢٠ توسط ال.جی.راس گفته شد یک بیان ساده از فرایندی به نام عکاسی تبلیغاتی بود که وظیفه داشت تا پیامی را به جامعه منتقل کند.

این پیام ساده بعد از مدتها و با گذشت سالیانی از پیدایش عکاسی تبدیل به وظیفه ای شد برای عکاسی تبلیغاتی و دیگر شکل و شمایل یک پیام را نداشت بلکه عملکردی بود که میتوانست اقتصاد جهانی را شکوفا کند و حتی کنترل نماید.

رویکرد عکاسی تبلیغاتی در طی این سالیان تبدیل به اقناع گردید.

عکاسی و تبلیغات مخاطبان را تحت سلطه خود قرار میدهند و حتی با روشهای اقناعی بر آنها حکومت میکنند.

این چیرگی بر عامه مردم به مانند جادویی پنهان در تمامی اقشار جامعه نفوذ میکند و حتی آنچه که شما ندیده اید را یک شبه به شما تحمیل میکند.

آنچه را که نیاز ندارید برای شما نیاز اولیه معرفی میکند و آنچه باور ندارید به باورهای شما اضافه میکند.

تسلط گری بیان اقناعی در جامعه امروزی، بدون شک ریشه در آن چیزی دارد که ما از جامعه مصرفی میبینیم و انتظار داریم

ولی با وجود این قدرت شگرف، نوع بیان در طول زمان در حال تغییر است زیرا مخاطب دیگر یک بیننده معمولی با درکی پایین از اتفاقات اجتماعی و فرهنگی نیست. بیننده امروزی از شعوری به مراتب بالاتر و درکی عمیق تر نسبت به اتفاقات بهره مند است.

او دیگر به بیان های تکراری توجه نمیکند.

برای قانع شدن، نیاز به یک اتفاق جدید و حرکتی متفاوت دارد.

او سختگیر شده، مخاطب حساسیتش نسبت به تصاویر تکراری پایین آمده زیرا تکراری بودن پیامها برای او دلچسب نیست.

بنابراین میبایست راهی نو را آزمود، راهی که از تکرار پرهیز میکند و به شعور و فرهنگ بالای مخاطب امروزی احترام بیشتری میگذارد.

با تصاویر به مخاطب هجوم نمی آورد بلکه مفاهیم را سر لوحه کار خود قرار می دهد.

نمایشگاه طعم عکس برای چهارمین بار مخاطب هوشمند را دعوت به دیدن آثار مینماید .

آثاری که در طول زمان آفریده شده اند و نه در یک شب و یک روز.

آثاری که رد پای بیان مفهومی در آن کاملا هویداست.

بنابراین از بیننده اش طلب میکند تا آثار را با نگاهی عمیق تر و به دور از سطحی نگری بررسی نماید.

طعم عکس امیدوار است جریانی را که در طول چهار سال شکل داده به نتیجه برساند.

به امید موفقیت تمامی هنرمندان طعم عکس

الهه مقدم

یداله ولیزاده

آذرماه 1397