گالری گردی عکاسی ( جمعه ۹۷/۷/۱۳)

گالری گردی عکاسی ( جمعه ۹۷/۷/۱۳)

 

نمایشگاه فاطمه شریفی فرزانه در گالری شمیده

دومین نمایشگاه انفرادی‌ فاطمه شریفی فرزانه با عنوان «روایت آدمک‎ها در کابوس پریشانی به نام شهر» از روز جمعه ۱۳ مهر در گالری شمیده گشایش خواهد یافت.

در بیانیه‌ی این نمایشگاه آمده است:
«الگوهای فکری، اجتماعی و جهان‎شناختی انسان همیشه نقطه‌ای نامشخص و مبهم بنام کمال یا والایی را نشانه گرفته‌اند و در جهت رسیدن به آن نقطه نامشخص تلاشی جنون آمیز و همه جانبه دارند. شهرها الگوهای هم زیستی گونه‌های فکری متفاوت وچهره شهر تابلو تمام عیاری از در هم آمیختگی این افکار از هم گسیخته است.

آنچه از روز روشن‌تر است این است که دست یازیدنِ انسان به بکارت نابِ طبیعت هرگز نتیجه قابل دفاعی نداشته است.

وجه دردناک ماجرا اینجاست که این مسیر ویرانگر نتیجه مستقیم چیزیست که در دایره المعارف انسانی پیشرفت، ترقی، تکنولوژی و ماشینی شدن با هدف خیالی رفاه خوانده شده است.

واکنش انسان وحشت زده وسرگردان در این جنگل‌های آهن و دود و ماشین تلاش بیشتر و دست و پا زدن بی حاصل برای نجات است که در رفتارهای اجتماعی او به شکل تلاش روزافزون و شتاب زده در همان راستای قبلی نمود می‌یابد. تلخ‌تر اینکه این حرکت شتابنده نه تنها عقب‌گردی ندارد بلکه هر لحظه سرعت و شتاب بیشتری می‌گیرد. اگر هدفی برای انسان متصور شویم آن هدف‌ پایان این تکاپوی هراسناک و جنون آمیز است و این چیزی نیست جز مرگ انسان در سایه‌ی سیاه پسماندها و آسیب‌های حاصل شده از تکاپوی خودش.

عکاس در این مطالعه نگاهی دارد بر وجه غم انگیز و روشنی از تلاش انسان معاصر برای بهبود هیات و شمایل نخراشیده شهر. آنجا که سازه‌ها و تندیس‌های هنرمندانه، که خود مصداقی از فریاد و اعتراض‌اند، دستاویزی می‌شوند برای نجات و مثل وصله‌ای ناجور، بر گوشه‌ای از این هیبت سراپا زخم، پینه می‌شوند. نتیجه این تلاش برای مواجهه اجباری انسان و هنر، چشم اندازی بدهیبت و درهم و برهم است، از جنس هیبت طلسم و جادو.

ایده، هدف و کارآیی هر دو یکسان است. تمنای بی اساس و رقت آمیز انسانِ سرگردان برای یک معجزه ناممکن.»

فاطمه شریفی فرزانه متولد ۱۳۷۵ دانشجو کارشناسی عکاسی است که برگزاری یک نمایشگاه انفرادی با عنوان «بودن» و شرکت در چندین نمایشگاه گروهی را در کارنامه خود دارد.

گشایش: جمعه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ الی ۲۰
بازدید: تا ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ الی ۲۰
گالری شمیده: بلوار میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی (بهروز)، بن بست یکم، پلاک ۸، طبقه اول، واحد ۱۲

 

نمابشگاه عکس « باز بینی» برگزار می شود

نمابشگاه عکس « باز بینی» به موضوع مسدود ومخدوش شدن چشم اندازها و روزن دیدن در زندگی مدرن شهری امروز می پردازد

نمایشگاه عکس بازبینی با ۲۲ اثر از ۷ هنرمند، روز جمعه ۱۳ مهر ماه در گالری تم افتتاح می شود. در این نمایشگاه آثاری متشکل از عکس در شیوه های ارائه مختلف و یا آثاری مبتنی بر عکس از هنگامه گلستان، کوروش ادیم، مهرداد رباط جزی، علی رنجبران، غزال غضنفری، صدرا وجدانی و برهان ابن الدین به نمایش درخواهد آمد.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم کورش ادیم نمایشگاه گردان این نمایشگاه می خوانیم:« زندگی شهری و معماری بی روح و بی رحم کلانشهرها و به ویژه هیولاشهری چون تهران و افق های مسدود و دیدهای محدود و محصور خود از عوامل آزار جسم و جان و دیدگان انسان معاصر است. در این شرایط نامراد افق های باز دارایی گران بهایی است برای چشم های جوینده ی عکاس حتی اگر در مقابلش و بین دیدگانش و افق فراخ رو به رو کسی، کسانی، چیزی یا چیزهایی وجود و حضور یابند». 

ادیم درباره این نمایشگاه و دلیل جمع آوری این آثار می گوید:« در جمله آخر بیانیه  این مسئله مطرح شده ، عکاس نیاز به فضای باز دارد ولی در کلان شهرها و معماری بی روح شهری این فرصت را از عکاس و البته انسان معاصر گرفته اند. این نمایشگاه فرصتی است برای نگاه دوباره به این پدیده آزارنده، این که ببینیم این اتفاق با ما چه کرده و اگر نبود شاهد چه مناظری می بودیم و این موضوع در بخشی از آثار ارائه شده در نمایشگاه در نظر گرفته شده است».

نمایشگاه باز-بینی ساعت ۵ روز جمعه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۷  افتتاح شده و تا روز ۴ شنبه ۱۸ مهرماه همه روز از ساعت ۴ تا ۸ بعد از ظهر به آدرس تهران، خیابان کریم خان زند، نجات الهی شمالی، کوچه زبرجد، پلاک ۱۰ - گالری تم پذیرای علاقه مندان خواهد بود. گالری روزهای شنبه تعطیل است.

نمایشگاه عکس گروهی با عنوان آیا من را می بینی ؟‌ در سنندج

کانون عکاسان جوان  نمایشگاه گروعی عکس در سنندج با عنوان « چاوت له منه؟» پێشانگای وێنە گه ری هاوبە شی (آیا من را میبینی؟) برگزار می کند. 

در این نمایشگاه تعداد ۴۰ قطعه اثر منتخب از ۸ عکاس نوجوان به نمایش گذاشته می شود. این دختران برای اولین بار دوربین به دست گرفته و در کارگاه دو ماهه آموزش عکاسی و داستان گویی تصویری شرکت کرده اند و دنیای خود را به تصویر کشیده اند. این نمایشگاه حاصل همکاری کانون عکاسان جوان با هنرمند عکاس خانم ژوان رضایی می باشد.

اسامی عکاسان صاحب اثر در این نمایشگاه گروهی به این شرح است: 

آلا احمدی، بیتا رحیمی، تینا عباسی، سارا ساعدی، سارا گنجی، کیژان علی کرمی، نازی امجدی، نیکی کرمی

نمایشگاه گروهی عکس « چاوت له منه؟» ساعت ۱۷ روز پنج شنبه ۱۲ مهر ماه در محل نگارخانه سنه واقع در خیابان شهدا، جنب پارک شهدا شهر سنندج  گشایش خواهد یافت و تا ساعت ۲۰ ادامه خواهد داشت.

در روز افتتاحیه٬ نشستی  با حضور مربی کارگاه، فعالین اجتماعی٬ اهالی فرهنگی-هنری و مسئولین محلی شهر سنندج برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۱۸ مهر ماه همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برای بازدید علاقمندان دایر است.

حضور در نمایشگاه و شرکت در نشست برای تمامی علاقمندان آزاد و رایگان است.

 


روایت رئوف دشتی از ارتباط نقاشی و عکاسی

 

نمایشگاه "ناپیدا: لمیده‌ها" با تأکید بر پیوند نقاشی و عکاسی از ۱۳ مهرماه در گالری پروژه‌های آران افتتاح می‌شود.

رئوف دشتی، برگزاری نمایشگاه "ناپیدا: لمیده‌ها" را حاصل توجه به پیوند نقاشی و عکاسی خواند و در این باره به خبرنگار هنرآنلاین گفت: من لیسانس نقاشی دارم و ۵ سال است که کار عکاسی انجام می‌دهم، زیرا همواره ارتباط بین نقاشی و عکاسی برای من جذاب بوده است، در همین راستا نیز ایده برگزاری این نمایشگاه به ذهنم خطور کرد.

او ادامه داد: در این نمایشگاه ۱۱ فریم عکس و دو ویدئو به نمایش گذاشته شده است که در لوکیشن‌های مختلفی چون: تهران، خراسان و گیلان عکاسی شده است.

این هنرمند بیان کرد: من در "لمیده‌ها"، فقدان و غیاب را جستجو می‌کنم که فرآیندی از مطالعه، ساخت و پرداخت است. در واقع تجربه خیال‌پردازی در خلوتگاه‌ها، جرقه اولیه‌ این مجموعه شد. خیال و تصویر‌سازی بر اساس آثار بر‌جا‌مانده‌ای بود که من را از رخدادی درگذشته آگاه می‌کرد.

دشتی درباره شکل‌گیری این نمایشگاه اظهار کرد: دیوار‌نویسی‌ها، ملحفه و پارچه‌هایی که نشانی از ارتباط سه‌گانه عشق، بدن و زیبایی داشتند برای من جرقه شدند. این دیده‌ها، شباهت زیادی به تجربه من در دوران تحصیل داشت. وقتی دانشجوی نقاشی بودم در مواجهه با تصاویر نقاشی در کتاب‌ها به جای دیدن، مجبور به خیال‌پردازی می‌شدم.

او افزود: اکنون من در مجموعه عکس "لمیده‌ها"، با ساختگی کردن امر واقعی شما را به خیال‌پردازی درباره واقعیت دعوت می‌کنم.

 این هنرمند درباره تکنیک اجرایی آثار این نمایشگاه توضیح داد: این نمایشگاه نگاهی به نقاشی‌های کلاسیک است که در فضای ایران بازسازی شده است. در این راستا همه کارها عکاسی صحنه‌پردازی هستند که از صفر تا صد کاملاً ساخته شده‌اند و هر آنچه دیده می‌شود ساختگی است زیرا این ساختن‌ها فضا را به آنچه می‌خواهم، نزدیک‌تر کرد.

دشتی درباره مدت زمان اجرای این پروژه گفت: نزدیک به یک سال و نیم زمان صرف عکاسی این آثار شد زیرا لوکیشن‌های آن در شهرهای مختلفی قرار داشت.

بر اساس این گزارش،  نمایشگاه"ناپیدا: لمیده‌ها" از جمعه ۱۳ مهرماه  ۹۷  از ساعت ۱۶ تا ۲۰ افتتاح می‌شود.

علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا ۳۰ مهرماه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ به گالری پروژه‌های آران واقع در خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک ۵ ، ورودی حیاط مراجعه کنند.

شایان ذکر است، رئوف دشتی متولد ۱۳۶۳ در اهواز و دارای مدرک کار‌شناسی نقاشی است. وی تاکنون در چندین نمایشگاه گروهی در کشورهای آمریکا، فرانسه، کره جنوبی و ...

شرکت داشته است و همچنین پیش از این دو نمایشگاه انفرادی به نام‌های "بحران‌های ساده" در گالری طراحان آزاد و "بی‌جانی" را در گالری محسن برگزار کرده است. 

 


نمایش" طعم واقعی آرامش" در گالری سایه

نمایشگاه عکس "امیرحسین حشمتی" تحت عنوان "طعم واقعی آرامش" در گالرى سایه برپاست.

به گزارش هنرآنلاین، حشمتی در خصوص این نمایشگاه گفت: آخر هر هفته در ۲۲ سال گذشته از تهران به کنگلان می‌روم. سفری که از زادگاهم شروع و به جایی ختم می‌شود که عاشقانه ساختمش و عاشقانه دوستش می‌دارم. از شهری که در آن به‌دنبال آرامش می‌گردم تا به عاشقانه‌ای که روحم در آنجا آرام می‌گیرد.

این هنرمند افزود: از هر آنچه در این شهر شلوغ تا خلوت کنگلان به من آرامش می‌دهد عکس‌هایی انتخاب کرده‌ام و در اینجا به نمایش گذاشته‌ام...

از علاقه‌مندان دعوت  می‌شود تا در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، سیزدهم مهر در گالرى سایه از ساعت ١٧ الى ٢١ حضور به هم رسانند.

این نمایشگاه تا ۱۸ مهرماه در گالری سایه واقع در خیابان کریم‌خان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ٢١ ادامه دارد.

 


افتتاح نمایشگاه بین‎المللی عکس «خیام» در قم

نمایشگاه آثار برگزیده پنجمین جشنواره بین المللی عکس «خیام» ۷ مهر در قم آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه پنجمین جشنواره بین المللی عکس «خیام»، روز گذشته ۷ مهرماه همزمان در ۲ نگارخانه فرهنگ و نگارستان اشراق قم برپا شد. این رویداد با همکاری انجمن عکاسان استان قم، نگارستان اشراق، نگارخانه فرهنگ و نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران برگزار شد.

نمایشگاه آثار برتر از ۷ تا ۱۸ مهر ٩٧ از ساعت ١٠ تا ۲۰ برای بازدید عموم علاقه‎مندان دایر است. در پنجمین دوره جشنواره بین المللی عکس «خیام» بیش از ١٨ هزار قطعه عکس از هنرمندان ٦٨ کشور به دبیرخانه این جشنواره رسید. اسامی برگزیدگان این دوره در سایت جشنواره به نشانی  www.khayyam.photo  منتشر شده است.

جشنواره بین‌المللی عکس «خیام» به دبیری علی سامعی با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و نیز به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام، توسط نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی در ایران (فیاپ) یعنی کلوپ عکس فوکوس وابسته به موسسه فرهنگی هنری «خانه هنر خیام» برگزار شده است

 

نمایش عکس‌هایی از دیدار تیم ملی ایران و استرالیا

نمایشگاه ۵۰ سال روابط دیپلماتیک ایران و استرالیا با حضور دیپلمات‌های کشورهای خارجی عصر امروز در خانه هنرمندان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، ایان بیگز ـ سفیر استرالیا در ایران ـ در این مراسم بیان کرد: ارائه هنر و استانداردهای عرضه هنر در خانه هنرمندان یادآور تمدن غنی این سرزمین است که هر استرالیایی را عاشق ایران می‌سازد. در مجموعه‌ی حاضر تصاویر تبادلات دیپلماتیک، موافقت‌های تجاری، همکاری‌های دانشگاهی، مسابقات فوتبال و مدارکی مربوط به مهاجرت ایرانیان به استرالیا به ترتیب زمانی در قاب اسناد ارائه شده است.

او همچنین به سخنرانی وزیر خارجه استرالیا در سازمان ملل اشاره کرد که تاییدی بر سیاست‌های صلح طلبانه این کشور در برابر ایران است.

سفیر استرالیا در ایران از شهروندان ایرانی خواست تا تماشای فیلم‌های استرالیایی و هفته فیلم این کشور در تهران که از روز جمعه (۱۳ مهر) برگزار می‌شود و تا ۱۷ مهر ادامه دارد را از دست ندهند.  

محمود فرازنده ـ مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه کشورمان ـ به عنوان سخنران بعدی این مراسم اعلام کرد: این سالگرد بسیار هیجان انگیز است و خارجی‌ها وقتی‌ روابط دو کشور به ۵۰ سال می‌رسد آن را جشن می‌گیرند تا بگویند هنوز از هم جدا نشده‌اند.

او سپس به برجام اشاره و از وزارت خارجه استرالیا برای حمایت از برجام تشکر کرد و افزود: وزرای دو کشور استرالیا و ایران دیدارهایی با یکدیگر داشته‌اند و گام‌های بزرگی برای روابط برداشته‌اند  اما همچنان جا برای توسعه همکاری وجود دارد. همچنین توریست‌های استرالیایی رشد قابل توجهی داشته‌اند تا به جای آنکه به اطلاعات رسانه‌های غربی از ایران اکتفا کنند از نزدیک با طبیعت و فرهنگ ایران آشنا شوند. امیدوارم این روابط هر روز بهتر شود.

احمد حاجی حسینی ـ معاون اجرایی و اسناد مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان ـ نیز بیان کرد: استرالیا یکی از کشورهایی بود که اول از همه انقلاب ایران را به رسمیت شناخت. همچنین می‌توان نقش استرالیا را در تروریستی شناختن سازمان منافقین در بین اسناد موجود دید.

او با توجه به حضور سفرای کشورهای دیگر در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار امیدواری کرد که سفرای حاضر برای برگزاری نمایشگاه‌های مشابه همکاری داشته باشند.

حاجی‌حسینی اعلام کرد: سفیر مجارستان و همسرش هم در این مراسم حضور دارند و چهارشنبه این هفته نمایشگاهی از اسناد روابط ایران و مجارستان در مرکز بین‌المللی سیاسی وزارت امور خارجه خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، یادداشت دپارتمان امور خارجه استرالیا خطاب به دپارتمان تجارت و صنعت درباره به کار بردن اصطلاح «خلیج فارس» در سال ۱۳۴۷، تصاویری از اعضای تیم فوتبال ایران در سیدنی پیش از مسابقات جام جهانی با استرالیا در سال ۱۳۵۲ و بازی ایران و استرالیا در سال ۱۳۷۶ از جمله اسناد و تصاویر قابل توجه این نمایشگاه است که به مدت یک هفته در خانه هنرمندان برپاست.

 

روابط عمومی انجمن عکاسان ایران